top of page

מה הקשר בין יפן, גיי קיי רולינג, האחים רייט ומציאות מדומה

מה הקשר בין יפן, גיי קיי רולינג, האחים רייט ומציאות מדומה

הכח המסתורי של המציאות המדומה טרם הגיע לשלב המיינסטרים (לצערנו), נכון לכתיבת שורות אלה אנחנו עדיין בשלב הearly adaptors.

שלב זה מאופיין בעיקר בצריכת מוצרים חדשים ע"י אנשים שמתלהבים מהתחום ואוהבים דברים חדשים, הם אותם אלה שיקימו אוהל לילה לפני ההשקה של אייפון חדש, ואלה שיעמדו בתור של שעות כדי לקבל חתימה בספר הארי פוטר שלהם מהסופרת האחת והיחידה גיי.קיי רולינג.

בכל הקשור לתחום המציאות המדומה, האנשים שמאחורי שלב "המאמצים המוקדמים" הם בעצם היזמים, הגיקים, הגיימרים, אוהבי הטכנולוגיה – אנשים כמונו. נולדנו וגדלנו בתוך עולם של טכנולוגיה, עולם שבו עקבנו מידי יום אחר התפתחות כרטיסי המסך והביצועים שלהם, למדנו להרכיב לבד מחשבים והערצנו אנשים כמו סטיב ג'ובס וביל גייטס. התשוקה הזו פרצה למרומי על בתחילת עידן הVR באיזור שנת 2016 עם צאת הHTC VIVE (כן כן אנחנו יודעים שאוקולוס יצא ב2013, אבל בואו….) הקונסולה המדהימה, והשילוב המדהים של תנועה חופשית בשטח משחק מוגדר אפשרו לנו להגיע למקומות חדשים ונפלאים ולאמץ לתוך הלב הרחב שלנו את חווית הטאוור טאג!

מה למדנו בשנה הראשונה של הפעילות שלנו כחברה שמספקת חוויות מציאות מדומה

אחת השאלות הראשונות שישראלים ישאלו אותנו לאחר כמה דקות משחק בחווית המציאות המדומה שלנו – tower tag היא – "וואו זה פשוט מדהים, איך לא גיליתי על זה מוקדם יותר?" ניתן לומר כי התשובה לשאלה זו קצת מורכבת… שהרי אנשים עדיין לא מכירים את המושג מתחם מציאות מדומה. זוכרים את התקופה שבא אמרו לכם – אתם נכנסים לחדר, נועלים אתכם ויש לכם 60 דקות לצאת ממנו תוך כדי פתרון חידות מכל הסוגים, אהה ושכחנו לומר – אתם משלמים על זה 100 ש"ח. מאז אותו היום לפני 4-5 שנים – תחום חדרי הבריחה פרץ פלאים והיום יש לטעמנו עודף היצע.

תהליך דומה מתרחש עם המציאות המדומה, תהליך ארוך שכולל בתוכו עבודה אינטנסיבית של חשיפת קהל המיינסטרים לחווית VR איכותית. בשוק המציאות המדומה ישנם סוגים שונים של טכנולוגיות – החל ממשקפיים מפלסטיק ב5$ ועד לטכנולוגיות היקרות ביותר שעולות מאות אלפי דולרים לכולם קוראים מציאות מדומה. בפועל, יש הבדלים עצומים ביניהם – ממש כמו שתגדירו כל מה שנוסע על 2 או 4 גלגלים ככלי רכב. אלה שיחוו נסיעה על אופניים מרופטות יקבלו בחילה וכנראה לא ירצו לרכוב עליהן שוב, אך אלה שיתנסו במרסדס יתמכרו לתחושה ויפיצו זאת הלאה.

זה בדיוק מה שקורה בימינו בתחום המציאות המדומה, רוב האנשים חוו סרטון 360 מעורר בחילה במשקפי פלסטיק שאליהם מחובר טלפון בינוני עם רזולוציה בינונית, החוויה הזו בהרבה מהמקרים גורמת לסחרחורת ובחילות. אך מה קורה כשאתם מסוגלים לזוז חופשי בשטח המדומה שלכם ותוך כדי תנועה לבצע פעולות אינטראקציה כמו דילוג בין מגדלים או ירי עם אקדח שצמוד ליד שלכם? וכל זה ללא בחילות וללא סחרחורת. אלא המתקשים להאמין, ממליץ לכם לקרוא ביקורות על טכנולוגיית ה HTC VIVE – החומרה הזו מתחברת למחשב וצורכת את מרבית היכולת של כרטיסי מסך מהחזקים בשוק -Geforce 1080\1070 ומעלה! חברו לזה תוכנה חלקה ויחודית – ווואלה! קיבלתם את הספר הראשון של הארי פוטר – אבן החכמים! אבל היי, לקח שנים עד שהקוסם הצעיר הפך למפורסם וגיבור על פני כל יבשת.

את ההשקה של גרסת הבטא ל3 נגד 3 עשינו כבר באוקטובר 2017, במסגרת פסטיבל הגיימינג – Gamein של מאקו כפיים. באותו אירוע נוצר קליק מיידי עם חברת לנובו שנותנים פוש חזק על תחום הגיימינג בישראל ובעולם, יחד עם התמיכה שלהם הצלחנו לגעת גם במיינסטרים ולא רק בחובבים המוקדמים. הורים לילדים ששונאים טכנולוגיה, סבים וסבתות שלא יודעים כל כך מה היא טכנולוגיה, בני נוער שחיים אינטסגרם אבל לא זזו עם הגוף בחיים כפי שהם זזו במשחק שלנו, ועוד שונים ורבים!


ב1.12.17 – התחלנו שיפוץ בסניף הפיילוט שלנו ברחובות, ישראל. בשלב הזה כבר ידענו שזה עובד והחלו הצוותים מכל העולם לבנות גם הם סניפים – סניף בגרמניה קם באיזור נומבמבר 17 – אבל רק במתכונת של 2 נגד 2. היה לנו חשוב מאד ליצור מקום שיהיה בית שני עבורנו, לכן החלטנו לבצע שיפוץ בעצמנו, עם קצת עזרה מאנשי מקצוע מומחים (לדוגמא חשמלאי) את הגבס, הצבע, הפירוקים, ההברגות, ההלחמות ושאר העבודות אנחנו עשינו לבד, כולל תכנון, עיצוב, פריסת תקשורת. מכיוון שהתוכנה עוד הייתה בגרסת בטא, והיינו חייבים לתת את החוויה המקסימלית בעולם לשחקנים, המלצנו לתת משחק של 45 דקות אבל ביומן לשריין 60 דקות. נו אתם יודעים לכל מקרה שיהיו תקלות טכניות מפתיעות.

הצעדים הראשונים שלנו כבעלי ומנהלי מתחם מציאות מדומה ייחודי

1.1.18 – התחלנו בהרצות וטסטים עם קבוצות מלאות, חברים מהבית, משפחה, אנשי מקצוע בתחום ועוד. להפתעתנו גילינו שאחוז התקלות הוא מינורי וכמעט ולא היו ביקורות שליליות, אלה להפך, כולם מאוד התלהבו מהחוויה הסוחפת ורק רצו עוד ועוד. עד היום מגיעות אלינו קבוצות פעם בחודש או אפילו פעם בשבועיים, ממש כמו מנוי לקולנוע או לתיאטרון. רק שבמקרה הזה הם אלה שנכנסים לדמות השחקן הראשי בסרט או בהצגה.

והנה כך הסתיימו כל ההכנות והתחלנו לרוץ. המקום החל להתמלא במהרה כבר בחודשים הראשונים והשמועה עברה כמו אש בשדה קוצים ומלאה את המקום במאות "מאמצים מוקדמים" שנהנו מההתנסות החדשנית ובססו תרבות בילוי חדשה בישראל של מציאות מדומה. כל קבוצה שמבקרת בסוף בדר"כ אומרת – "וואו זה היה מדהים, לא ציפיתי". מכאן הם הופכים להיות שגרירים קטנים בצורה ישירה, מגיעים עם חברים אחרים, מגיעים עם המשפחה ומעבירים את המסר הלאה. אט אט הבשורה הגיעה לכתבי טכנולוגיה, תרבות, תכניות טלויזיה שרצו אייטם חם ומלהיב. החל ממקומונים שדאגו לראיון אישי לחבורת 1Sync ועד לערוץ 10 שהגיעו פעמיים למתחם על מנת לכתוב ביקורת אוביקטיבית על החוויה – פוסט שהגיע לחשיפה של כ12 0 אלף צפיות בפייסבוק שלהם.

המצב של מתחמי המציאות המדומה ותחום הטכנולוגיות של מציאות מדומה  בארץ

נכון לכתיבת שורות אלה – ואחרי 9 חודשי עבודה בסניף רחובות, אנחנו בטוחים שתחום המציאות המדומה חייב עוד דחיפה. רוב השחקנים שמגיעים אלינו טרם התנסו במציאות מדומה, ואנחנו כבר בונים עוד סניפים כדי לפזר את הבשורה המדהימה הזו ולקדם את המציאות המדומה בישראל. סביבנו קמו עסקים נוספים שמתעסקים במציאות המדומה, לא tower tag, אנחנו מחבקים ומעודדים עסקים אלו לפתח ולהתפתח בתחום. זכרו שתחום המציאות המדומה הוא חדשני בעולם, ממש כמו בזמנם של האחיים רייט, כשעוד היו נסיונות לעוף לשמיים עם אופניים שמחוברות אליהם כנפיים.

מתחם מציאות מדומה חברתי שיכול לכלול משחק משותף ל 6 שחקנים במגביל (ולפעמים אף יותר) הוא כבר המטוס הממונע שהשתמשו בו במלחמת העולם הראשונה. הדבר היחיד שחסר זה חשיפה גדולה שתוכל להגיע למיינסטרים בארץ ובעולם.

אז איפה מתחם המציאות המדומה נמצא ברחובות

המתחם החדש והראשון שלנו נמצא ברחובות, ברח' הרצל 220 אנחנו מספקים חוויה מרכזית אחת, ועוד מגוון חוויות מציאות מדומה שמעודדות תקשורת, חשיבה ועבודת צוות: 

מתחמי המציאות מדומה בחו"ל – VR ARCADES

כפי שאתם בטח מבינים ויודעים, מדינת ישראל הקטנה (שמונה בסה"כ 8 מליון תושבים) היא מדינה שלעיתים אפשר לקרוא לה מדינת טרנדים. מדינה שבה כולם ינעלו בלנדסטון ויסובבו ספינרים, למה? ככה. בחו"ל לעומת זאת הדינמיקה היא קצת אחרת, התרבות, החוקים, האנשים, הכל שונה. חברינו היפנים – חברת SEGA, החליטו להרים פרויקט רציני שבו הtower tag הוא מוצר הדגל, אמנם במתכונת של 2 נגד 2 בלבד אך עם תורים ארוכים בהחלט. ההתמקדמות שם היא על הבאז היפני, המון לדים, המון רעש וצלצולים, הקרנה על קיר ענק של 6 מטר וקיום טורנירים של eSports אחת לתקופה. לצערי בארץ המילה eSports טרם חקוקה בחך הישראלי כמו שציפינו שיהיה עם פרוץ עידן הפורטנייט בישראל. הרי כל ילד שני מכיר את המשחק הזה. במיוחד לאור העובדה כי יש לו אפשרות לרכוש בו מוצרים.. אבל היי, רק התחלנו, ואנחנו בטוחים שעוד נכתוב כתבה בשנת 2024 על השתלבות הtower tag באולימפיאדת פריז.

הריגוש והחוויה הסוחפת שמקבלים בעזרת טכנולוגיות מציאות מדומה

עושה רושם שבחו"ל לא צריך להתאמץ כל כך הרבה כמו בארץ, כי אנשים ממש מחפשים תעסוקה ומשוטטים בקניונים ומרכזים מסחריים כדי למצוא את הריגוש הבא. הו הנה! זו המילה שמתאימה – ריגוש. אפשר לומר בפה מלא כי השימוש בטכנולוגיות מציאות מדומה הוא ריגוש פנומנלי שאי אפשר להסביר במילים. אתם יכולים לקבל ריגוש עצום כשתנצחו את החברים שלכם בקרב היריות הסוחף – גם אם תעשו מסיבת יום הולדת, או תחפשו מה לעשות בשבת ותמצאו אותנו, יודעים מה, בואו נלך יותר רחוק – מה לגבי רעיון למסיבת רווקים או רעיון למסיבת רווקות? הכל אפשרי במציאות המדומה.

נכון להיום המתחם מציאות מדומה שלנו אירח אלפי שחקנים, מאות משפחות, עשרות אירועים ושפע סיפוק ואושר. אנחנו הולכים לגדול ולגדול יחד עם התחום המדהים הזה. אני מזמין כל אחד ואחת מכם באופן אישי להצטרף לריגוש ולבוא לתרום את חלקכם למען עתיד עשיר יותר בטכנולוגיה ידידותית למשתמש.

אם אתם רוצים לשדרג אירוע פרטי או עסקי בעזרת חוויות מציאות מדומה משוגעות – תקפצו לאתר שלנו VR2GO – חוויות ואטרקציות מציאות מדומה לאירועים.

2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page